AMBALAJ ATIĞI TOPLAMA AYIRMA FAALİYETİ

Ambalaj Atığı Toplama Ayırma (TAT) Ünitesi işletmede 6.898,75 m2 alanda (2.000 m2 kapalı 3.971 m2 açık alan) yer almaktadır.

Karışık Ambalaj Atıkları Depolama-Ayıklama Ünitesi; Bu ünitede kantarda tartımı yapılan ambalaj atıklarının beton zeminli alanda depolanması ve kapalı alanda bulunan ayıklama konveyörüne geçişi, ayıklama bandında türlerine göre ayrıştırılması gerçekleştirilmektedir. Türlerine göre ayıklanan atıklar ilgili ayırma gözlerinde (Kağıt, PE, PP, Cam vb) biriktirilmektedir.

Presleme-Balyalama ve Depolama Ünitesi; Bu ünitede cinslerine göre ayrılmış ambalaj atıklara pres işlemi uygulandıktan sonra oluşan balyalar depolama alanında sevkiyata hazır halde stoklanmaktadır. Türlerine göre ayrılan balyaların kantarda tartımı yapılarak, araçlarla ilgili geri dönüşüm tesislerine sevkiyatı gerçekleştirilmektedir.

AMBALAJ ATIĞI GERİ KAZANIMI FAALİYETİ

Ambalaj Atığı Geri Kazanım (GDT) Ünitesi işletmede 6.898,75 m2 alanda (516 m2 kapalı) yer almaktadır. Bu ünitede tesise kabul edilen atıkların tartımı, ayırma işlemleri, presleme ve depolama, ürünün sevk işlemleri gerçekleşmektedir.

İşletmeye gelen atıklar TAT Ünitesinde türlerine göre (kağıt, plastik, metal ve cam gibi) ayrımı yapılan geri dönüşümlü ambalaj atıklarından plastik grubundaki malzemeler geri dönüşüm işlemine tabi tutulacaktır.

İlk aşamada plastik malzemeler Kırma Makinasına verilerek küçük parçalara ayrılması ve buradan helezonla Birinci Havuza gelerek su ile yıkanması sağlanacaktır. Malzemelerin yıkanmasından sonra film tabakalı malzemelerin sıkma işlemi gerçekleştirilerek küçük parçacıklar haline gelen plastik ürünler sevkiyat için paketleme işlemine alınır.