image

Kağıt ve Karton Ambalaj

Kağıdın ham maddesini ormanlarımız oluşturur. Birçok ürünü bir arada tutan koli ve benzeri ambalajlar genellikle kartondur. Kâğıt ve karton ambalajlar, gıdadan tekstile, kozmetikten elektroniğe birçok sektörde kullanılmaktadır. Geri kazanım için bu ambalajların temiz bir şekilde, ıslatmadan, ayrı toplamak gerekir. Kâğıt ve karton ambalajların geri kazanımı ile yeniden kağıt ve karton üretilir, ormanlar korunur ve enerji tasarrufu sağlanır

image

Plastik Ambalaj

Lastikler, petrol ve türevlerinden elde edilir. Plastik ambalajlar, kimyasal yapılarına göre Polietilentetraltalat (PET), Polietilen (PE), Polivinilklorür (PVC), Polipropilen (PP), Polistren (PS) olarak adlandırılır.

Genellikle su, meşrubat ve yağ şişelerinin ambalajlanmasında kullanılan PET, geri dönüştürülerek sentetik elyaf ve dolgu malzemesi haline gelir. Tekstil ve mobilya sektöründe kullanılır.

Deterjan kutusu, temizlik malzemesi kabı, şampuan şişesi gibi pek çok ambalaj PE’den üretilir. PE’nin geri dönüşümünden yine bu malzemeler elde edilir.

Su, sıvı deterjan, sağlık ve kozmetik ürünlerinin ambalajlan PVC’den imal edilir. PVC’nin geri dönüşümünden, su boruları, zemin kaplama ve çeşitli inşaat dolgu malzemeleri üretilir.

Deterjan kutularının kapakları, margarin kapları gibi ambalajların üretiminde kullanılan PP, geri dönüşümünden kırtasiye malzemeleri, sentetik halı tabanı gibi ürünler elde edilir.

Yoğurt ve margarin ambalajlarının üretiminde kullanılan PS, geri kazanıldığında yalıtım malzemesi, mutfak gereçleri ve çeşitli levhalar üretilebilmektedir.

image

Metalik Ambalaj

Metaller, yeryüzünü oluşturan çeşitli minerallerin işlenerek saflaştırılması sonucunda üretilir.

Evlerimizde gıda ve içecek ambalajlarında kullanılan iki tür ambalaj malzemesi vardır. Bunlar çelik ve alüminyumdur.

Yemeklik yağ tenekeleri, konserve ve meşrubata kutuları günlük hayatta kullandığımız metal ambalaj malzemelerine örnektir.

Geri dönüştürülmeleri ile her türlü metal malzeme yeniden üretilebilir.

image

Kompozit Ambalaj

Kompozit malzemeli ambalajlar, süt ve meyve suyu gibi içecekler ile sıvı gıdaların ambalajlanmasında kullanılır.

Bu ambalajlar, yüzde 80 kağıt ile az bir oranda plastik ve alüminyumdan oluşmaktadır.

Kullanılmış kompozitin geri dönüşümü ile çatı izolasyon malzemesi, neme dayanıklı yüksek mekanik dirence sahip yonga levhalar elde edilir.

Bu malzemeler ambalaj ve mobilya sektöründe kullanılır. Ayrıca kompozit ambalajların içerdiği kağıt elyafı, çeşitli kâğıt ürünlerine dönüştürülerek, ekonomiye geri kazandırılabilmektedir.

image

Cam Ambalaj

Camın ham maddesi silisli kumdur. Günlük hayatta kullandığımız cam ambalajlar, cam şişe ve kavanozlardır. Kullanıldıktan sonra ambalaj atığı haline gelen cam sise ve kavanozlar, geri kazandırılarak cam kırığı haline getirilir ve işlenerek yeniden cam ambalajlara dönüştürülür.

image

Karışık Ambalaj

Ambalaj türüne özel ayrı biriktirme yapılmaksızın ve cam, kağıt, plastik vb. ambalajları içerisinde bulunduran atıklardır.

Bu atık her yerde ulaşabileceğimiz ayıklama işlemine tabi tutulması gereken atıklardır.